
Якщо у вас є старий ноутбук, технічні характеристики якого вважаються застарілими, не поспішайте списувати його з рахунків. Такі компанії, як Microsoft або Google штучно встановлюють жорсткі вимоги до апаратної частини комп’ютерів, тим самим змушуючи їх власників купувати нові пристрої. Однак, попри всі потуги корпорацій, існує рішення, яке дозволить отримувати останні версії програмного забезпечення на будь-якому застарілому устаткуванні.
Основна проблема застарілих ноутбуків
Щоб розібратися, що саме не так зі старими ноутбуками, достатньо подивитися на системні вимоги, які висуває найпопулярніший у світі браузер Google Chrome.

Виходить, що для комфортної роботи браузера потрібно не менше 1 Гб оперативної пам’яті та двоядерний 64-бітний процесор. Ці характеристики відповідають ноутбукам та комп’ютерам 2008 року випуску. Навіть Windows 10 на них можна запустити, але немає гарантії, що вона коректно працюватиме через проблему сумісності обладнання.
У Лінукс дистрибутивах немає проблем із підтримкою старого обладнання. Однак для економії обмежених людських ресурсів, такі компанії, як Canonical (Ubuntu) або Red Hat (Fedora) відмовилися від випуску 32-бітних версій своїх операційних систем, заснованих на Linux, ще раніше Microsoft, а їх 64-бітні версії більш вимогливі до обсягу оперативної пам’яті. Тому, якщо на ноутбук або ПК, де всього 1, 2 або 3 Гб ОЗУ, встановити останню Ubuntu, слід бути готовим до того, що більшість пам’яті піде на саму систему. Доведеться виділяти більше місця для файлу/розділу підкачки та задовольнятися повільною роботою комп’ютера.
Debian – розв’язання всіх проблем
Серед усієї різноманітності операційних систем тільки Debian офіційно підтримує та регулярно випускає оновлення для 32-бітних процесорів. Якщо ви не готові втратити свій старий ноутбук або хочете вдихнути в нього нове життя, придивіться до цього дистрибутиву.
Використання 32-бітного Debian як операційної системи на старому ноутбуці або комп’ютері вигідне тим, що дистрибутив має величезний репозиторій (сховище) програм. Щоб знайти необхідне програмне забезпечення, достатньо зайти до Центру Програм і ввести назву в рядку пошуку.

Варто зазначити, що тут ви не знайдете стандартний браузер Google Chrome або Photoshop, але є їх аналоги, наприклад Chromium – чиста версія Хрому від Google.

При цьому ви отримуєте не якусь стару збірку, а останню версію браузера, тим самим оминайте обмеження, які штучно створив Google.

Крім Chrome, 32-бітний Debian поставляє з актуальним ядром Linux, яке має такі переваги:
- Підвищення продуктивності. Нові версії ядра Linux зазвичай містять покращення в області продуктивності: покращене управління пам’яттю, оптимізація вводу-виводу, роботи з багатопроцесорними системами.
- Безпека. В останньому ядрі усунуто всі відомі вразливості, реалізовано нові механізми захисту для запобігання негативному впливу різних кібератак.
- Нові можливості. Актуальна версія Лінукс має покращену підтримку нових файлових систем та драйверів пристроїв, що дозволяє без обмежень використовувати нове обладнання.
Крім Debian, 32-бітні редакції операційних систем є і серед інших розробників: Bodhi Linux, Alpine Linux, antiX Linux.
Підсумок
Правильний підхід до вибору операційної системи та встановленого програмного забезпечення є ключовим моментом під час роботи зі застарілим комп’ютером або ноутбуком. Використання заснованої на Linux 32-бітної ОС дозволяє не тільки продовжити життя пристрою, а й суттєво скоротити витрати на покупку нового обладнання.